מאמרים

כלכלה גלובלית - המשך למאמר

פעם היה קושי גדול לקיים קשרי מסחר שדרשו שיחות טלפוניות מעבר לים או נסיעות דחופות כדי להיפגש, לשאת ולתת, לייבא ולייצא. היום מדובר בהתנהלות אחרת לחלוטין שמנגישה באופן משמעותי את התהליך כולו. רשתות האינטרנט וזרימת המידע הפשוטה יותר באופן משמעותי מלפני שלושה עשורים ויותר מאפשרת קיום יחסי חוץ בין מדינתיים עם בסיס כלכלי רחב. הבורסות ברחבי העולם פועלות בתנודתיות גלובלית יותר ומהירה הרבה יותר.

חברות ישראליות נסחרות בבורסות ברחבי העולם ומחזיקי המניות שלהן יכולים להיות מפינלנד או מהודו. כולם יכולים להיות שותפים באחזקה של כל חברה הנסחרת בבורסה באמצעות רכישת מניות חופשית כביכול. אם נרד לרגע ונסתכל על הכלכלה בדרגת מיקרו נוכל להבחין בתפקידי מפתח שונים הבונים את הכלכלה העסקית, הפרטית מקרוב, מנכ"לי כספים, רואי חשבון ומשרדי ניהול חשבונות בארץ ובעולם מגלגלים בכל יום מיליוני שקלים אל חברות אחרות, כולם מתקיימים יחד באמצעות תזרימי הכספים הללו שלעיתים קרובות איש אינו רואה אותם באמת והם קיימים רק בתודעת המחשבים של החברה והבנקים הבין לאומיים.
להיות סמנכ"ל כספים בחברה גדולה משמעותו לסחור ולנהל סכומי כסף גדולים. בין אם מדובר בתפקיד סמנכ"ל כספים בחברת תרופות או בחברת ליסינג פרטי. תפקיד שכזה משמעותו להיות בורג במכונה כלכלית עצומה המניעה את הכלכלה הגדולה, המדינית.


חזרה לחלק ראשון